Legyen vastagabb! (2.)
Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása ( 2. rész)
2023.02.16.A hőszigetelő rendszert kétféleképpen tudjuk felújítani. Ha a hőszigetelő rendszer ép, akkor meg kell duplázni a hőszigetelő réteget. Abban az esetben, ha a szigetelés megfelelő állapotú, de a vakolat nem (többnyire ez a réteg károsodik először), akkor csak az utóbbit kell eltávolítani: ezt hívják „lecsupaszításnak”.
Sokan tartanak attól, hogy felújításnál a teljes hőszigetelő rendszert ki kell dobni, de szerencsére ez nem feltétlenül van így.
1. A megfelelő állapotú vékony hőszigetelésre fel kell helyezni egy második hőszigetelőanyag réteget, melyet ragasztással és dübelezéssel kell rögzíteni. A régi vakolat külső rétegét azonban előzetesen meg kell vizsgálni, és annak teljesen épnek kell lennie.
Ha megfelelő, abban az esetben is szükséges a feszültségmentesítése, vagyis a hálóerősítésű ragasztóréteget a vékonyvakolattal teljes keresztmetszetében átvágni, de úgy, hogy az alatta levő hőszigetelés minél kevésbé sérüljön. A laza részeket el kell távolítani, szükség esetén ragasztótapasszal javítani.
Amennyiben kisebb részeken sérült a hőszigetelés, azt is ki kell javítani. A javításhoz ebben az esetben „bátran” lehet hozzányúlni, hiszen a védő felületképzéssel, esztétikával ebben a fázisban nem kell foglalkozni. A vakolatot a ragasztás előtt alaposan meg kell tisztítani: ne feledjük, hogy több évtized szennyeződésétől kell megszabadítani – a porra, koszra nem lehet ragasztani! Dübelezésre természetesen, mint minden utólagos hőszigetelésnél szükség lesz. A szigetelő táblák rögzítése után a kivitelezés nem különbözik a megszokott eljárástól.
2. Ha a vakolatréteg már nem tud kellően stabil felületet biztosítani a második réteg szigetelésnek, akkor a felújítás során először ezt el kell távolítani. A vékonyvakolat, háló és ragasztó alkotta külső réteget függőlegesen bevágják, majd csíkokban lehúzzák. A csíkokat 45 fokos szögben kell lefejteni, a vakolatréteget maradéktalanul el kell távolítani. Ez a megoldás csökkenti a képződő hulladék mennyiségét is, ezért duplán környezetbarát megoldásnak is nevezhetjük.
A hírhez tartozó kérdések
Köszönjük a válaszod!
A kérdéseket helyesen megválaszoltad, a jutalmad 15 pont!
Hibás válasz!
Ellenőrizd a válaszaid!
Egy, vagy több kérdésre nem válaszoltál, vagy hibás választ adtál!
Kérlek jelentkezz be!
Bejelentkezés nélkül nem tudjuk rögzíteni a válaszaid!